Právní předpisy

Základními strategickými a koncepčními dokumenty řešícími přípravu občanů k obraně státu jsou:
Bezpečnostní strategie ČR (2023) – je základním dokumentem bezpečnostní politiky České republiky, ze kterého vycházejí další strategie a koncepce v oblasti bezpečnosti. Strategie nastavuje obecné principy a směřování bezpečnostní politiky, které jsou věcně závazné pro činnost všech orgánů státu a veřejné správy. Dokument je vodítkem pro strategická rozhodnutí, stejně jako pro každodenní práci i základních úrovní bezpečnostního systému. 
Evropská bezpečnostní strategie (2003) – poukazuje na skutečnost, že bezpečnost Evropy a schopnost řešit výzvy musejí být postaveny na účasti občanů a nevládních organizací.
Obranná strategie (2023) – definuje základní východiska, cíle a nástroje obranné politiky a úkoly obranného systému ČR v reakci na stav a vývoj bezpečnostního prostředí, v němž se Česká republika nachází. Probíhající změny bezpečnostního prostředí přitom zásadním způsobem mění předpoklady a požadavky na zajišťování obrany a na podíl České republiky na společném obranném úsilí spojenců v rámci NATO. Strategie rovněž reflektuje vývoj bezpečnostní a obranné dimenze EU.
Koncepce přípravy občanů k obraně státu (2012) – z hlediska činnosti přípravy občanů k obraně státu představovala určitý mezník mezi pasivním a aktivním obdobím. Po jejím schválení začala být příprava občanů k obraně státu ze strany rezortu MO řízena a pravidelně vyhodnocována. Popisovala současný stav, upřesňovala způsoby provádění, řešila přípravu občanů k obraně státu v rámci rezortu MO i mimo něj, finanční náklady i zdroje k poskytnutí dotací nestátním neziskovým organizacím. Jednotlivým rezortům stanovovala úkoly v rozmezí let 2013–2018.
Koncepce přípravy občanů k obraně státu 2019–2024 – vyhodnocuje stav plnění cílů předchozí koncepce. Značnou pozornost věnuje analýze současného stavu, hodnotí cíle, jež se podařilo splnit, a současně poukazuje na závažné a podstatné nedostatky. Rovněž hodnotí a popisuje nástroje k provádění přípravy občanů k obraně státu. Stanovuje cíle na léta 2019–2024, upřesňuje oblast finančního zabezpečení a oblast informačně-komunikačních činností. Svou pozornost zaměřuje i na opatření ve vztahu k novelizaci zákona č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky.
Koncepce ochrany obyvatelstva (do roku 2025 s výhledem do roku 2030) – představuje nový pohled na ochranu obyvatelstva. Ochrana obyvatelstva už není vnímána pouze v mezích vytýčených definicí v zákoně č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ale reflektuje probíhající nebo předpokládané vývojové trendy a akceptuje možnost vzniku neočekávaných událostí s významnými dopady na společnost. Na ochranu obyvatelstva je nahlíženo širším pohledem a je chápána jako systém prevence, připravenosti a odezvy vůči mimořádným událostem a krizovým situacím, jehož cílem je ochrana životů, zdraví, majetku a životního prostředí. Aktéry jsou orgány státní správy, územní samosprávy, právnické a podnikající fyzické osoby, ale také samotní občané. Stanovuje následující tři strategické cíle ochrany obyvatelstva, které představují klíčové oblasti změn pro nadcházející období: 
  • Rozvoj podmínek; 
  • Podpora úkolů a opatření; 
  • Zvyšování účinnosti organizace. 
Pro naplnění strategických cílů je definováno celkem 12 základních úkolů.
 
Mezi základní legislativní materiály patří:
Výše uvedené koncepční a legislativní dokumenty poskytují přípravě občanů k obraně státu dostatečnou právní oporu.