Dobrovolné vojenské cvičení

Občan mimo stav ohrožení státu nebo mimo válečný stav může dobrovolně převzít výkon branné povinnosti, pokud požádá o účast na dobrovolném vojenském cvičení (dále jen DVC), na základě písemné žádosti podané příslušnému Krajskému vojenskému velitelství (dále jen KVV), nebo prostřednictvím virtuálního náborového střediska AČR.

 

DVC je příležitost pro ty občany, kteří pro pracovní a jiné povinnosti nemohou vykonávat vojenskou činnou službu v aktivní záloze (dále jen AZ), přesto se ale chtějí dle svých možností osobně zapojit a připravovat se na plnění úkolů ozbrojených sil České republiky (dále jen OS ČR).
Důvody zavedení dobrovolného vojenského cvičení:
  • Zvýšit počet vycvičených vojáků v záloze pro potřeby doplňování OS ČR pro případ stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.
  • Umožnit vojákům v záloze zdokonalovat se ve vojenské odbornosti.
  • Umožnit občanům ČR dobrovolné zapojení do přípravy k obraně ČR.
Na základě zákona č. 585/2004 Sb., o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon), ve znění pozdějších předpisů, může občan dobrovolně převzít výkon branné povinnosti, pokud požádá o účast na vojenském cvičení příslušné KVV. 
Vojenským cvičením je podle branného zákona:
  • pravidelné vojenské cvičení, které je vojenským výcvikem vojáka v AZ
  • pravidelné vojenské cvičení, ve kterém probíhá prohlubování kvalifikace vojáka v AZ v zájmu ozbrojených sil v rámci vzdělávacích aktivit organizovaných Ministerstvem obrany, 
  • pravidelné vojenské cvičení, při kterém se voják v AZ účastní nebo podílí na zabezpečování akcí k přípravě občanů k obraně státu nebo propagaci ozbrojených sil na veřejnosti, 
  • vojenské cvičení k přípravě na operační nasazení, nebo 
  • dobrovolné vojenské cvičení, které je vojenským výcvikem vojáka v záloze.
Podmínkou účasti na DVC je zdravotní způsobilost občana a potřeba OS ČR. Občan, o kterém bylo rozhodnuto, že je schopen vykonávat vojenskou činnou službu, je povinen vykonat DVC, a to na základě podmínek stanovených v § 12 odst. 5 branného zákona.
Voják je na DVC povolán, pokud:
  • je prokázána jeho trestní bezúhonnost; 
  • nepodporuje, nepropaguje nebo nesympatizuje s hnutím, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka, nebo hlásá národnostní, náboženskou anebo rasovou zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob.
Oproti vojákům v AZ OS ČR, se na vojáky v záloze absolvující DVC, nevztahuje v době míru povinnost nastoupit k výkonu vojenské činné služby dle aktuální potřeby OS ČR. Tito vojáci stejně tak nebudou v době míru plnit úkoly OS ČR mimo území ČR.
Jak bude vypadat průběh služby, pokud Vaší žádosti KVV vyhoví?
Pokud bude Vaší žádosti o vykonání DVC vyhověno, můžete být povoláni do vojenské činné služby, a to ve formě vojenského cvičení nebo do služby v operačním nasazení. Výkon služby bude vypadat následovně:
  • Voják v záloze bez předchozí vykonané vojenské činné služby, který požádal o povolání na DVC, vykoná DVC v celkové délce do 12 týdnů v kalendářním roce, z toho základní příprava zpravidla u Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov trvá 6 týdnů.
  • Voják v záloze s vykonanou předchozí vojenskou činnou službou, který požádal o povolání na DVC, vykoná DVC do 12 týdnů v kalendářním roce u určeného vojenského útvaru/zařízení.
  • Voják v záloze může být s jeho souhlasem povolán k výkonu služby v operačním nasazení na území České republiky v celkové délce do 30 dnů v kalendářním roce, vyžadují-li to záchranné práce při živelních pohromách nebo při jiných závažných situacích ohrožujících životy, zdraví, životní prostředí nebo značné majetkové hodnoty.
Vše potřebné k účasti na DVC, jako je rekrutační proces, základní podmínky, informace o úvodním vojenském výcviku ve Vyškově, finanční náležitosti a brožuru s podrobnými informacemi najdete ve virtuálním náborovém středisku AČR.