Odvodní řízení - příprava je nutná.

zpracování dokumentace, upřesnění plánů
  • 9.11.2021
  • Petra Čechová

Tento týden cvičí v prostorách Krajského vojenského velitelství Zlín (dále jen KVV Zlín) vojáci aktivní zálohy činnost při přípravě a zřizování odvodních komisí. Námětem cvičení není žádná vševojsková činnost, ale zpracování dokumentace a provedení rekognoskace prostorů vybraných obcí s rozšířenou působností Zlínského kraje. 

Připomeňme si pár historických okamžiků týkajících se odvodního řízení.  V dobách povinné služby patřily odvody k běžné společenské události. Každý rok mířily na tehdejší okresní vojenské správy desítky mužů ve věku starších 18 let, aby se podrobily odvodnímu řízení. Nejprve bylo nutné vyplnit dotazník brance a poté se dostavit před odvodní komisi. V případě, že byl občan uznán schopným výkonu vojenské služby, obdržel postupem času povolávací rozkaz s upřesnění data a místa nástupu základní vojenské služby. Poslední odvody proběhly v České republiky (dále jen ČR) naposledy v roce 2004, od 1. ledna 2005 se Armáda ČR stala profesionální. Nicméně odvody jako takové nezanikly, skutečnost že již 17 let nebyly realizovány, neznamená, že by pro Armádu ČR pozbyly svého významu, ba právě naopak.

Podle branného zákona se na všechny občany (muže i ženy) našeho státu ve věku od 18 do 60 let vztahuje branná povinnost. Jedná se o povinnost mužů a žen plnit úkoly Ozbrojených sil ČR, zahrnuje povinnost podrobit se odvodnímu řízení a plnit další povinnosti stanovené zákonem. V běžném mírovém stavu se s pravidelnými odvody nepočítá, k aktivaci odvodů by došlo, až ve chvíli kdy vláda vyhlásí stav ohrožení státu.

Odvodní řízení organizují jednotlivá Krajská vojenská velitelství, v rámci organizační struktury jsou u nich formována oddělení odvodního řízení, na jejichž systemizovaná místa jsou zařazeni vojáci aktivní zálohy. Nejedná se o klasická oddělení, která plní stanovené úkoly při běžné činnosti KVV, ale o oddělení, která jsou aktivována při vyhlášení stavu ohrožení státu. Velitel oddělení odvodního řízení při KVV Zlín, kapitán Petřík, se vyjádřil o svém zhruba desetičlenném týmu následovně: „Snažíme se ke zpracování dokumentů přistupovat zodpovědně. Maximálně se věnujeme rekognoskaci vytipovaných prostorů, tak aby měli odpovídající podmínky pro svou práci nejen členové odvodní komise, ale i čekající občané. Do svých plánů si zakreslujeme i ty nejmenší detaily.“

Ačkoliv se může zdát, že vojáci Oddělení odvodního řízení AZ KVV Zlín jsou „pouhými úředníky“, zdání klame. I oni se pravidelně účastní vojenských cvičení s vševojskovým zaměřením a na přelomu měsíců listopad a prosinec absolvují komplexní polní výcvik na Libavé.

Fotogalerie