Pietní vzpomínky na tragické události na Valašsku

1.jpg
  • 26.4.2023
  • TID_KVV_Zlin

O víkendu jsme si připomněli výročí tragických událostí na Valašsku, na které nelze zapomenout. I po 78 letech nám pomníky v Juřičkově Mlýně, Prlově, Vařákových pasekách a na Ploštině vypovídají o zvěrstvech vykonaných na civilistech a nutí nás se zamyslet nad osudy obyčejných lidí, rodin, hrdinů.

Začalo to v Leskovci 3. 4. 1945, kde byla krutě pobita rodina mlynáře Juříčka. Nejvyšší cenou, svými životy, zaplatil on i jeho manželka a děti za to, že poskytnuli útočiště raněným partyzánům. Konec války už byl téměř na dohled, ale nacistické běsnění pokračovalo. O pár dní později došlo k Ploštinské tragédii, která je asi nejznámějším případem vypálení osady mimo Lidic a Ležáků. Místní obyvatelé zaplatili za podporu partyzánů. V pasekářské osadě bylo zaživa upáleno 24 osob, další tři byly popraveny a jedna osoba byla umučena při výslechu.

Utrpení na Valašsku nemělo konce a pokračovalo 23. dubna 1945 v Prlově, kde kvůli údajné pomoci partyzánům přišlo o život 23 nevinných obětí a bylo vypáleno 8 stavení. 

Krvavé řádění nacistických vojsk v regionu uzavírá drama na Vařákových pasekách, kde bylo vypáleno 8 chalup, čtyři lidé byli odvlečeni, mučeni a následně zastřeleni.

Uctít památku obětí nacistického násilí a zmařených lidských životů přišli zástupci Vlády a Senátu České republiky, Ministerstva obrany ČR, Krajského úřadu Zlínského kraje, okolních i vzdálenějších obcí, společenských organizací a sdružení, pamětníků a stovky lidí. Krajské vojenské velitelství Zlín reprezentoval plukovník Potyka.

Letos si pietní akt a otevření zrekonstruovaných prostorů a nových expozic na Ploštině nenechal ujít ani pan František Sochora s rodinou, jeden z posledních žijících pamětníků událostí Ploštinské tragédie. Poklonit se památce obětí přišli i zástupci všech tří partyzánských brigád Jana Žižky z Trocnova a to i ze Slovenska a bývalé Jugoslávie.

Fotogalerie